4 oblíbené barvy pro výmalbu interiéru

Výběru odstínu pro výmalbu se při proměně interiéru nejspíš nevyhnete. Způsob výběru barvy ve stylu “jdu do obchodu, kouknu na vzorky a něco vyberu” je dost nebezpečný.

Už jsem kolikrát zažila, že se znovu maloval celý interiér kvůli nesnesitelné barvě, která v obchodě vypadala skvěle.

Jenže vybrat z tisíců barev je zdlouhavé. A proto mám pro vás konkrétní barvy, které ráda používám, ale taky návod, jak vybrat barvu přímo pro váš interiér.

OBLÍBENÉ BARVY

Na začátek si neodpustím jednu radu, kterou už jste možná několikrát slyšeli, ale stejně ji musím zopakovat. Nekupujte barvu v obchodě jen podle vzorníku.

Vzorník si určitě v obchodě prohlédněte, vyberte z něj pár barev, které se vám líbí, a nechte si namíchat vzorky. Ty pak přímo v interiéru vyzkoušejte na zeď. Je to jediný způsob, jak si být jistý, že barva bude do interiéru sedět.

Pokud chcete namíchat malý vzorek barvy, obchody prodávají minimum 0,5l až 1l barvy. Dulux má ale jednu vychytávku, prodává malé testery s válečkem, takže jednoduše koupíte malý tester a rovnou vzorek barvy na zeď natřete a vyzkoušíte. Tester stojí přibližně 40 Kč.

ALE TEĎ UŽ KE KONKRÉTNÍM ODSTÍNŮM.

Ukážu vám 4 neutrální barvy, se kterými mám zkušenost. Ale začneme úplně od začátku, tedy od bílé.

BÍLÁ

Pokud jste úplný začátečníci a nechce se vám riskovat špatný výběr, začněte jednoduše s bílou. Určitě tím nic nezkazíte.

Jenže není bílá jako bílá. Mám vyzkoušeno, že bílá Primalex Plus je méně zářivá než Jupol Classic. A na druhou stranu barva Primalex Polar je až příliš zářivá. Pro bílou výmalbu tedy nejčastěji používám Jupol Classic.

Ale záleží na preferencích, jaký odstín komu vyhovuje – a jsme zpátky u vzorků barev na zdi přímo v interiéru, skutečně se vyplatí:)

ŠEDÁ A BÉŽOVÁ

Pokud bílá nebude vaše volba, zkuste neutrální odstíny – šedou a béžovou

Šedý odstín, který ráda používám, má název Popelavá šeď z kolekce Dulux Easy Care. Je to příjemná světle šedá barva, která nepůsobí studeně.

Z často používaných šedých nebo spíš šedobéžových odstínů je barva Dulux 10YY 72/021. Je to hodně světlá šedobéžová, která je teplá a vytvoří příjemnou atmosféru.

Béžová barva, která je sytější než předchozí, je JUB 1094.

A poslední z béžových je Dulux 10YY 64/048.

Barvy se mohou zdát dost podobné, ale při srovnání, jsou rozdílné a určitě budou rozdílně působit i v každé místnosti.

Proto, i když jsou to odstíny osvědčené, před výmalbou pokaždé znovu koupím vzoreček a ověřím si v interiéru, jestli je to správná volba.

TIP: Pokud chcete jiné než neutrální barvy, mám pro vás malé doporučení. Vydejte se cestou tlumenějších odstínů. 

Zářivé barvy jsou krásné, pokud se líbí, klidně je použjte. Ale na menších plochách nebo jen doplňcích. Určitě bych se vyhýbala vymalování celého pokoje zářivou barvou.

JAK VYBRAT BARVU PRO VÁŠ INTERIÉR

I když tady doporučuji konkrétní barvy, tak pořád je tu otázka, jak vybrat správnou barvu přímo do vašeho interiéru. 

Když na začátku proměny stojíte před volbou, jakou barvu výmalby zvolit, zkuste se vrátit k inspiračnímu obrázku a startovacímu bodu. Co to je najdete v článku TADY.

Z inspiračního obrázku a startovacího bodu dokážete odvodit, jakou barvu na stěny použít.

Na příkladu ukážu jak.

Tady je inspirační obrázek, startovací bod a hotový interiér:

Měla jsem možnost na stěnu vybrat béžovou jako je na inspiračním obrázku, nebo bílou. V tomto případě jsem zvolila bílou výmalbu, ale ani béžová by nebyla špatně. 

Když bych se rozhodla pro béžovou, nejprve bych zkusila osvědčené béžové barvy, které jsem vám tu ukázala.

Pokud by ani jedna neseděla, zkusila bych procházet vzorníky a hledat.

  • Vytipovala bych cca 4 barvy,
  • koupila vzorky,
  • malé plochy v interiéru natřela.

  • Nakonec bych zhodnotila, který se hodí nejvíc vzhledem k inspiračnímu obrázku, startovacímu bodu, a také k ostatním prvkům v interiéru

V tomto přápadě bych na základě inspiračního obrázku volila nejtmavší barvu (S 2002 Y50R). Pokud bych nechtěla tak tmavou, pak bych volila nejsvětlejší (30YY 78/035).

Obě možnosti by byly dobré, pak už záleží především na tom, jaká barva by ladila s ostatním nábytkem a doplňky v interiéru.

PRO ZAČÁTEČNÍKY

Pokud potřebujete jako začátečník nápovědu, ukážu vám jeden trik. Není vždycky použitelný, ale občas se může hodit. Spočívá v tom, že z obrázku “vytáhnu” číslo barvy, které pak najdu ve vzorníku.

Jak na to?

Odkaz na článek, ve kterém najdete videonávod, jak vytáhnout z inspiračního obrázku barvy s pomocí Digitálního měřice barev nebo s pomocí webu imagecolorpicker.com>>>.

Doufám, že jsem vám trošku ulehčila výběr barvy pro výmalbu vašeho interiéru a snad se díky tomu vyhnete chybám, které jsem já udělala a ze kterých jsem se musela poučit.

Protože ano, taky jsem dřív vzorky barev v interiéru nezkoušela a párkrát mě to stálo nepříjemné překvapení v podobě fialového odstínu na stěnách, i když podle vzorku to měla být pěkná šedá:))) Tak snad se vám tahle zkušenost vyhne:)

Zita proměňuje interiéry k nepoznání s pomocí menších úprav a doplňků. Je autorkou ebooku 10 interiérových chyb aneb proč je váš domov pořád neútulný, e-průvodce proměnou interiéru Můj WOW domov a manuálu pro dekorování interiéru Pravidla stylingu. Více o Zitě zjistíte tady >>.