ZÁKLADY HOME STYLINGU: 3 způsoby, jak použít přehoz na postel + 1 speciální pro lenochy (můj oblíbený)

Přehoz na postel není žádný velký objev, a přesto v interiérech často chybí, i když je to jeden z důležitých detailů, který interiér pozvedne na vyšší úroveň a dodá mu “hotelový“ vzhled.

Je mi jasné, že se stlaním přehozu člověk nechce zabývat každý den. Jenže. 

  • Každý den se přehoz na postel dávat nemusí. 
  • Existují i varianty, kdy je za minutu hotovo, a navíc stačí obyčejná “plyšová” deka za pár korun.

Pokud nemáte zkušenosti se stylingem postele, několik věcí může být nejasných. A ty si teď vysvětlíme.

PLÉD VS. PŘEHOZ

Když v interiéru přehoz je, často bývá malý. To je proto, že není použítý přehoz ale pléd nebo deka. Ty mají většinou malé rozměry okolo 120×180 cm. A to na postel, která má šířku 180 cm (včetně rámu postele i víc), nestačí.

Minimální rozměr pro klasický přehoz je 220 x 240 cm. To je absolutně nejmenší rozměr, pod který při nákupu klasického přehozu nikdy nejdu.

Pokud máte širší rám postele a celková šířka postele je větší (např. 195 cm), dovolte si i větší rozměr přehozu.

Delší stranu přehozu použijte na šířku postele. To znamená při šířce postele např. 180 cm a velikosti přehozu 220×240 cm položte delší stranu přehozu (240 cm) přes šířku postele (180 cm).

Proč je tak důležitá velikost? Aby nebyl přehoz krátký. Přehoz by neměl “sedět” jen na vrchu postele (jako na fotce).

To je proti základním stylingovým pravidlům interiérových stylistů. Přehoz by měl být dostatečně dlouhý, aby visel přes strany postele, ale ne až na zem.

3+1 ZPŮSOBY POUŽITÍ PŘEHOZU

Existuje tisíce možností, jak použít přehoz na postel. Já nejčastěji používám tři základní způsoby + jeden super jednoduchý pro stylingové lenochy, kteří se nechtějí zabývat hromadou dekoračních polštářů a složitě ustlanou přikrývkou.

1 VELKÝ PŘEHOZ položený do 3/4 délky postele je klasika, kterou používám často. Pod velký přehoz se schovají nedokonale ustlané přikrývky a styling postele je vyřešen celkem rychle. 

ložnice s manželskou postelí a velkým obrazem
Přehoz na fotce najdete v článku Shopping listy.  

Přehoz buď úplně schová přikrývky (jako na fotce výš), nebo je část přikrývky viditelná nad horní hranou přehozu. To je ale náročnější varianta na stlaní a vyžaduje pečlivost.

Přehoz na fotce najdete v článku Shopping listy.  

2 Není třeba držet se jen klasiky v podobě jednoho přehozu. Jsou tu i jiné možnosti a jednou z nich je BĚHOUN

Většinou se tento pojem používá pro úzké dlouhé koberce nebo ubrusy, ale celkem dobře vystihuje i tento typ přehozu. Jedná se o úzký pás položený přes střední část postele. 

Holstr.cz

Postelový běhoun není tak běžný a celkem špatně se shání. Proto používám jeden ze stylingový triků, který vytvoří efekt běhounu. Navíc je to trik, který je cenově zanedbatelný oproti klasickým přehozům, které mohou jít do tisíců. 

Je k němu potřeba jedna až dvě klasické “plyšové“ deky, které seženete na každém rohu, o rozměru 140×200 cm.

Deku chytíte za dva protilehlé rohy a položíte přibližně do středu postele. Použít můžete jednu nebo i dvě v různých barvách.

ložnice s manželskou postelí
ložnice
Přehozy na fotce najdete v článku Shopping listy.  

3 Klasický PŘEHOZ A BĚHOUN jsou dva základní typy pokrývek na postel. A pokud je ZKOMBINUJETE, vznikne velmi elegantní řešení. 

Přehozy na fotce najdete v článku Shopping listy.  

4 Dobrou variantou, kterou jsem objevila v hotelu, je “poloviční přehoz”, který sahá do středu postele a zakrývá tak pouze spodní polovinu postele. Tato varianta je pro každodenní styling nejjednodušší.

Co je potřeba:

  • klasicky ustlané peřiny (což je vteřinová záležitost), 
  • přehoz o velikosti přibližně 130×240 (nebo širší podle celkové šířky postele), 
  • dva polštáře o velikosti 70×80 (nebo 80×90), 
  • dva menší polštáře o velikosti 35×50 (nebo 40×60) a je hotovo.
Miura.cz
Miura.cz

Žádné dekorační polštáře, žádné velké “stylingování”. Kdo chce jednoduchost a minimální kombinování barev/vzorů dekoračních polštářů a přehozu, pak je to ideální varianta. A skvěle se hodí i pro jednolůžko.

Tato možnost se mi líbí i proto, že přehoz je rozměrově o polovinu menší. Klasický přehoz o velikosti 220×240 (a větší) zabere dost místa, i když je složený.

U této zkrácené varianty je přehoz o polovinu menší, zabere mnohem méně místa a lépe se s ním manipuluje. To oceníte zvlášť v malé ložnici. 

Tento menší přehoz o rozměru přibližně 130 x 240 cm budete hůř shánět. Variantou proto může být přehnutí klasického přehoz napůl nebo přehoz nechat zkrátit. 

Detaily včetně konkrétních stylingových pravidel jak dekorovat přehozy, dekorační polštáře a jak je zkombinovat si přečtěte v MANUÁLU PRO DEKOROVÁNÍ INTERIÉRU.

KDE KOUPIT PŘEHOZY

Nakonec bych vás samozřejmě nenechala odejít bez několika tipů na obchody, kde přehozy koupit. Po kliknutí na název obchodu se dostanete přímo na stránku s nabídkou přehozů.

MYBESTHOME.CZ
DUMDEKORACE.CZ
DEKORIA-HOME.CZ
EMACO.CZ
H&M HOME
ZARA HOME
JYSK.CZ
IKEA.CZ

A ještě jeden důležitý tip na závěr. Pokud chcete hledat přehozy na zahraničních eshopech, najdete je pod názvem “bedspread”.

Užijte si styling a nezapomeňte, že “každý interiér má šanci” na perfektní styling.

Zita proměňuje interiéry k nepoznání s pomocí menších úprav a doplňků. Je autorkou ebooku 10 interiérových chyb aneb proč je váš domov pořád neútulný, e-průvodce proměnou interiéru Můj WOW domov a manuálu pro dekorování interiéru Pravidla stylingu. Více o Zitě zjistíte tady >>.