Typy bezúchytkových řešení v kuchyni

Když jsem kamarádce, které jsem navrhovala kuchyň, několikrát vysvětlovala, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy bezúchytkových řešení, tak mi to odkývala a vypadalo to, že je všechno jasné.

Jakmile ale došlo na realizaci kuchyně a musely jsme vybrat finální řešení, nakonec mi popravdě řekla já jsem to stejně nikdy nepochopila”.

A protože bezúchytkové řešení ráda využívám, mám pro vás jasné a detailní vysvětlení jednotlivých druhů bezúchytkových řešení do kuchyní a rozdílů mezi nimi.

Existuje několik druhů bezúchytkových řešení v kuchyni, já vám ukážu 3 typy, které nejčastěji používám:

  • 1
    úchytový profil (tzv. gola profil)
  • 2
    úchytový profil ze stejného materiálu jako dvířka kuchyně
  • 3
    narážecí úchytkový profil

A také se dozvíte, jak používám další dva typy:

  • tip on
  • úchytový profil pro horní skříňky

1/ ÚCHYTOVÝ PROFIL (GOLA PROFIL)

Je to asi nejčastěji využívané řešení bezúchytové kuchyně. Základní princip je, že dvířka kuchyně nemají žádnou úchytku.

Úchytový profil slouží jako náhrada úchytky tak, že vytvoří místo mezi pracovní deskou a dvířky. Díky vytvořenému prostoru otevřete dvířka ze jejich horní hranu.

Mezi pracovní desku a dvířka se používá profil ve tvaru “J“. Tvar profilu „C“ se používá jako úchytka mezi dvěma šuplíky. 

Tento typ bezúchytkového řešení se dá použít i na vysoké skříně jako jsou vestavné lednice/potravinové skříně, ale jedinou nevýhodou je, že je nelze na lednici umístit horizontálně. Na lednici je proto profil umístěný vertikálně/svisle a lednice/mrazák se otevírají zatažením za boční hranu dvířek:

Pokud se vám vertikální řešení na lednici nelíbí, pak pro vás budou lepší tzv. narážecí úchytkové profily popsané v bodě 3.

Rozměr i barvy na míru

Gola profily se prodávají v typizovaném rozměru nebo lze profil objednat přesně na míru.

Barvy jsou většinou v základu eloxovaný hliník, nerez, černá a bílá. Profil je ale možné nalakovat do jakékoliv RAL barvy a to leské i matné.

Objednat profily a vybrat barvu je možné například na salu.cz – hledejte název Gola profil C, Gola profil J, Gola profil vertikální.

TIP 1: Pokud je kuchyň vyrobena z klasického lamina (např. Egger nebo Kronospan), pak je dobré si u konkrétního barevného dekoru zjistit odstín RAL a nechat úchytový profil nalakovat stejnou barvou. Například pro bílou kuchyň často používám dekor W1100 od Eggeru a na webu přímo pod ukázkou vzorku je uvedena barva RAL 9003). 

Pokud RAL barva u dekoru uvedena není, bývá uvedena NCS barva, podle které je také možné odstín určit.

Stejné je to u Kronospanu, kde je pod dekorem uvedená jak RAL, tak NCS barva.

2/ ÚCHYTOVÝ PROFIL ZE STEJNÉHO MATERIÁLU JAKO DVÍŘKA

Princip u tohoto profilu je úplně stejný jako u předchozího, jediný rozdíl je, že profil je vyrobený ze stejného materiálu jako dvířka kuchyně. Tento profil tedy truhlář nekoupí, ale musí ho sám vyrobit.

Konkrétně u této kuchyně byly použity lamino dvířka od Kronospanu v dekoru 5981 BS Cashmere (barva RAL 9002). Ze stejného materiálu truhlář vyrobil úchytový profil (na obrázku nazvaný jako úchytková lišta) v následujícíh rozměrech:

Stejně jako gola profily, tak i tento profil nelze použít na lednici/mrazák horizontálně. S tímto typem profilu nemám zkušenost vertikálně u vysokých skříní, vždy jsem na lednici použila klasické úchytky (na obrázku úchytky SIRO 2108-168 PB12 délka 16,8 cm).

3/ NARÁŽECÍ ÚCHYTKOVÝ PROFIL

Narážecí úchytový profil neboli profilová úchytka neboli hranová úchytka. Tento typ nazývá každý výrobce trochu jinak, ale jako jediný ze všech jmenovaných se dá nazvat úchytka, protože je umístěný přímo na dvířkách.

Není ale umístěný z čela dvířek jako klasická úchytka, ale je “naražený” na horní hranu dvířek. Dá se použít i na horní dvířka, kdy je tvar profilu trochu jiný a profil je naražený na spodní hranu (obr. 3).

Hrana dvířek se nejprve vyfrézuje, a pak se úchytka na hranu “narazí”. 

Tento typ má výhodu, že lze umístit horizontálně na lednici/mrazák.

Na dvířka od mrazáku se umístí klasická narážecí úchytka pro spodní dvířka a na dvířka od lednice protikus, který se používá i pro otvírání horních dvířek.

Rozměr i barvy na míru

Tyto narážecí profily se prodávají v typizovaném rozměru nebo je lze objednat na míru.

V základu je nabízen většinou eloxovaný hliník (stříbrný elox). Profil lze koupit i v imitaci nerezu, černé nebo bílé barvě, a také je možné ho nalakovat v jakékoliv RAL barvě.

Proto platí stejné jako u gola profilů – pokud plánujete kuchyň například z lamina, pak je dobré si u konrétního barevného dekoru lamina zjistit odstín RAL a nechat profil nalakovat stejnou barvou (viz TIP 1).

Narážecí profilové úchytky nejčastěji kupujeme tady:

PRO SPODNÍ DVÍŘKA/MRAZÁK:
alfastyl.cz
salu.cz – profil UK10 nebo UK16

PRO HORNÍ DVÍŘKA NEBO JAKO PROTIKUS NA DVÍŘKA LEDNICE
alfastyl.cz
salu.cz – profil UK15

TIP 2: Kromě tří výše zmíněných je možné použít jako bezúchytkový systém i tip-on neboli push systém.

Principem tiponu je, že se jednoduše zatlačí na přední stranu dvířek a ty se otevřou. Při zavření je opět nutné na dvířka zatlačit, tzn. je nutné dveře při zavírání domáčknout.

Tip on je možné použít na horní dvířka, vysoké potravinové skříně, šuplíky (tady je ale trošku nepraktický), nelze ho ale použít u lednice a myčky.

Tip on nejčastěji používám na skříňky pod troubou a nad mikrovlnkou nebo nad lednicí, protože na tyto skříňky se mi nelíbí uchytové profily nebo narážecí úchytky. 

Na horní skříňky nejčastěji používám úplně jiný typ profilu, který na spodu korpusu vytvoří prostor pro chycení dvířek. Dvířka se jednoduše otevřou uchycením za spodní hranu.

Tento typ profilu vyrábí například Kooplast.

Pokud  chcete kuchyň na míru s bezúchytkovým řešením, nemusíte znát různé výrobce a detailní názvy profilů, i když je tu máte všechny popsané.

Je ale dobré mít přehled, vědět, jaký typ bezúchytkového řešení chcete a jaké jsou barevné možnosti. Pak truhlářovi svůj požadavek snadno vysvětlíte a nenecháte se přemluvit třeba na klasické úchytky s argumentem, že ten nebo jiný typ řešení nejde udělat. 

A i když Vám kuchyň bude dělat truhlář, zajděte do kuchyňských studií nebo nábytkových řetězců (Mobelix, Siko, Asko), kde si bezúchytové systémy vyzkoušíte, ať víte, do čeho jdete a jestli vám konkrétní řešení bude skutečně vyhovovat. 

Zita proměňuje interiéry k nepoznání s pomocí menších úprav a doplňků. Je autorkou ebooku 10 interiérových chyb aneb proč je váš domov pořád neútulný, e-průvodce proměnou interiéru Můj WOW domov a manuálu pro dekorování interiéru Pravidla stylingu. Více o Zitě zjistíte tady >>.