V druhé části série o pokojovkách jsou na řadě umělé rostliny. Používám je mnohem méně, ale v určitých případech jsou do interiéru vhodné.
Pravidla dekorování rostlin v interiéru jsou stejná jak pro živé, tak umělé pokojovky. Pokud jste pravidla ještě nečetli, najdete je v prvním díle o pokojových rostlinách včetně tipů na nákupy květináčů a obchodů, kde živé pokojovky nakupovat.
V tomto díle jsou na řadě umělé pokojovky v podobě:
Umělé květiny se občas hodí, zvlášť při stylingu nemovitosti na focení, při přípravě nemovitosti na prodej – tzv. home staging nebo v interiéru na tmavém místě, kde by živá květina nepřežila. Musí ale splňovat důležitou podmínku:
„Umělá kytka musí vypadat autenticky a přirozeně, až je téměř k nerozeznání od živé.“
I to se nám jednou stalo, a když jsme připravili nemovitost na prodej, makléřka nám pár týdnů poctivě zalévala umělou kytku.
Nevýhodou umělých rostlin je někdy cena, která vás může zaskočit, zvlášť u vysokých stromků, kde jde do tisíců. Menší umělé pokojovky i větvičky lze najít za dobrou cenu.
Pod tímto názvem najdete v Ikee mnoho umělých rostlin v květináči. Nejpřirozenější umělá rostlina v Ikee byla tato, už ale bohužel není v prodeji. Je téměř nerozeznatelná od živé květiny.
Umělé pokojovky, které teď v Ikee určitě seženete a nevypadají příliš uměle, jsou tady:
Při přípravách nemovitostí na prodej jsem mnohokrát použila umělé větvičky do vázy a to hlavně z Jysku.
Větvičky Ejner jsou pro dekoraci koupelny, kde by ve tmě a vlhku nemusely živé rostliny vydržet, dobrou volbou. Cena jedné větvičky je 79 Kč. V Jysku na ně ale často narazíte i ve slevě s cenou okolo 50 až 60 Kč.
Pod názvem Dagfin jsou v Jysku dva typy umělých větviček. Jedna z nich je kapradí na obrázku. Stojí okolo 50 Kč a jeho výška je 70 cm. Zmenšit větvičku není žádný problém.
Umělé větvičky olivovníku jsou z eshopu La natura. Skutečná barva listů neodpovídala obrázku, což je u nákupu z eshopu vždycky risk. Tady to ale dopadlo ještě celkem dobře. Pokud by tomu tak nebylo, zákonná lhůta 14 dní na vrácení, která je povinná pro všechny eshopy, by to zachránila.
Kromě olivy najdete v tomto eshopu také umělý nevěstin závoj (šater), kapradí nebo vavřín.
Pod názvem Smycka koupíte v Ikee mnoho umělých větviček a rozkvetlých květin. Jedním z větviček je například eukalypt a ginkgo. Z rozkvetlých vlčí bob ve dvou barvách – bílá, růžová, koniklec nebo krásenka.
S umělými vysokými stromky nemám tolik zkušeností, ale pár tipů jsem v e-shopech našla:
Hodně umělých stromků jsem objevila na hk-green.cz, kde můžete vybírat podle typů listů – listnaté, jehličnaté, palmy, kvetoucí atd. Pěkný je například vavřín, olivovník, klusie nebo javor.
Dalším eshopem je Studio Green, kde najdete řadu umělých stromků, řezaných květin, palem i květináčů. Jedním ze stromků je fikus lyrata, který mají v mnoha podobách – například jednokmenný ve výšce 175 cm a 215 cm nebo čtyřkmenný ve výšce 210 cm.
Celkem povedený fikus elastica je vysoký 150 cm a má 116 listů.
Zajímavá může být v interiéru bříza z eshopu Florum.cz, kterou prodávají ve třech velikostech 150, 180 a 210 cm. Vyzkoušenou ji v interiéru zatím nemám, ale mohla by vypadat dobře. Takže jako tip k zamyšlení určitě ano.
Ze stejného eshopu je také šeflera. Ke koupi je v měnší výšce 90 cm i ve vyšších (120 a 150 cm).
Z umělých rostlin se vyhýbám těm, které jsou na první pohled “plastové“, ale také těm, které jsou tak moc kupované, že jsem na ně narazila všude – v obchodech, restauracích i domácnostech. To se týká hlavně několika umělých květin v Ikee.
Pokud pro vás umělé pokojové rostliny nejsou to pravé, v prvním díle o pokojovkách najdete přehled živých rostlin, které mám v interiéru vyzkoušené.
Jestli máte nějaké tipy na umělé pokojovky, podělte se v komentářích, inspirace není nikdy dost.
A pokud chcete dekorovat jako profesionál nejen květiny, ale také obrazy, dekorace na policích, okenní textilie, polštáře, přehozy i koberce, kompletní návod najdete v manuálu pro dekorování interiéru Pravidla stylingu.