Co odlišuje obyčejný interiér od stylového?

Co je to, co odlišuje fádní interiér od stylového? Co je to, co dělá krásný interiér krásným? A jak se ten designový interiér, který chci umět navrhnout, vytvoří?

To jsou otázky, kvůli kterým jsem začala studovat interiérový design. Myslela jsem si, že když po několikaměsíčním kurzu budu návrhářka interiérů, tak mi budou jasné odpovědi na všechny tyto otázky.

Jenže omyl. Na konci kurzu jsem měla otázek dvojnásob a poloviční odvahu cokoliv v interiéru, natož v cizím, udělat, aby to neskončilo obyčejným, fádním, ale velmi draze vybaveným prostorem.

Kdepak je chyba

Postupem času jsem přišla na chybu, která to celé způsobila. Bylo to tím, že jsem se zaměřovala na interiérový design! Ano, skutečně. Chybou byl samotný interiérový design.

Ale jak je to možné? Vždyť přeci interiérový designér má za úkol navrhnout a vytvořit nový interiér. Od toho tady je.

Ano, on tady od toho opravdu je. Jenže. Interiérový designer dává interiéru jen základ, i když podstatný. Interiérový designér zbourá zeď, aby byl prostor větší, vymění podlahu, nábytek a dbá na to, aby vše bylo ve zvoleném stylu a fungovalo to dohromady prakticky i esteticky.

Za vším hledej styling

Trvalo mi, než jsem pochopila, že k dokonalosti doladí interiér až styling. Styling je ta pomyslná čára, která dělí fádní interiér od vyladěného. Všechno, co ke stylovému interiéru potřebujete znát, jsou právě stylingové triky a pravidla.

„Styling je ta pomyslná čára, která dělí fádní interiér od vyladěného. Všechno, co ke stylovému interiéru potřebujete znát, jsou právě stylingové triky a pravidla.“

Jaký je tedy rozdíl mezi interiérovým designem a stylingem? Styling není o tom, jestli na zem položit vinylovou nebo laminátovou podlahu. Styling je o tom, jak za pomoci vhodně vybraných a správně použitých barev, doplňků, dekorací a menších kusů nábytku doladit interiér k dokonalosti.

Tady je praktický příklad. Stejný nábytek, stejný koberec, jen ve finále úplně jiný pokoj. A to za pomoci stylingových pravidel.

Kdy se pustit do stylingu interiéru?

Pokaždé, když jsem zkoušela upravit nějaký interiér a ještě jsem neřešila styling, nikdy to prostě nebylo ono. Něco tomu chybělo, ale nevěděla jsem co. A právě v tu chvíli je přesně čas na styling.

  • Styling je dobré použít, když máte pocit, že to v interiéru není ono, ale nechcete kompletně měnit nábytek a investovat statisíce.
  • Můžete ho využít i v případě, kdy jste si pořídili kompletně nový interiér a cítíte, že je třeba dodat mu tu správnou „vyladěnou“ atmosféru.

V obou případech je styling řešením.

Díky tomu budete mít i vy interiér, který, když fotograf cvakne, může jít rovnou na hlavní stránku časopisu. A mám pro vás dobrou zprávu.

Nepotřebujete k tomu ani interiérového designéra a ani hromadu peněz.

Všechno se dozvíte tady.

Znám základní chyby, které zaručeně zničí každý interiér, a mám vytvořená stylingová pravidla, kterými chyby napravit. Mám také vytipované obchody i konkrétní kusy nábytku a doplňků, které nikdy nezklamou a nezruinují rozpočet.

A všechny tyto poznatky jsem podrobně shrnula v  manuálu Pravidla stylingu, který je komletním průvodcem proměny interiéru s pomocí doplňků. A proč? Protože věřím, že…

Zita proměňuje interiéry k nepoznání s pomocí menších úprav a doplňků. Je autorkou ebooku 10 interiérových chyb aneb proč je váš domov pořád neútulný, e-průvodce proměnou interiéru Můj WOW domov a manuálu pro dekorování interiéru Pravidla stylingu. Více o Zitě zjistíte tady >>.